BeBiodiversity logo

MENU
BeBiodiversity Zich verzorgen zonder de biodiversiteit aan te tasten

Zich verzorgen zonder de biodiversiteit aan te tasten

We houden ervan om onszelf te verzorgen. Dagelijks gebruiken we verzorgingsproducten, zeep, douchegel, deodorant, reinigingslotion, shampoo, hydraterende crème, tandpasta en parfum. Resultaat: de Belg consumeert gemiddeld 18 gram cosmetica per dag. Maar wat wij denken dat goed is voor ons, is dat niet noodzakelijkerwijs voor de biodiversiteit.

Oorsprongen

Fabrikanten brengen de natuurlijke oorsprong van de ingrediënten dikwijls naar voren als heilzaam, een troef voor de gezondheid en een garantie voor kwaliteit. Dat getuigt van de voorliefde van de consument voor dit soort producten. Op de een of andere manier worden alle ingrediënten van die producten uit de natuur gehaald. En de residuen eindigen in de vuilnisbak of in de riool. Wanneer de ingrediënten gekweekt worden, zal de impact afhangen van de gebruikte oppervlakten en landbouwpraktijken.

Wist u dat er voor een kilo etherische olie 4 000 kg bloemblaadjes voor de Damastroos, 600 kg blaadjes voor de geranium of 330 kg blaadjes voor de patchoeli nodig zijn?

Op de etiketten staat vaak olie van palmbomen die geplant worden ten koste van natuurlijke bossen. Wist u dat:

  • tussen 1990 en 2010 minstens 3,5 miljoen hectaren natuurlijke bossen omgevormd werden tot oliepalmplantages?
  • ongeveer 20% van de palmolieproductie verbruikt wordt door de cosmetica-industrie?

Verzorgingsaccessoires

Overigens zou een vrouw per jaar gemiddeld 2 000 wegwerpwattenschijfjes gebruiken, terwijl de katoenproductie een aanzienlijke impact heeft op de biodiversiteit. Gelukkig zijn ingrediënten zoals de kleine plasticballetjes die in sommige producten zitten, of de oceaanvervuilende wattenstokjes verboden of gaan die snel verboden worden.

BeBiodiversity Zich verzorgen zonder de biodiversiteit aan te tasten

Wat kunnen we doen?

Het spreekt voor zich dat we niet kunnen ophouden met onszelf te verzorgen. Met een beetje gezond verstand en enkele handelingen kunnen wij als consument de impact van onze dagelijkse hygiëne op de biodiversiteit beperken:

  • Ik gebruik enkel de verzorgingsproducten die ik nodig heb, in kleine hoeveelheden, om de landbouwoppervlakte die nodig is voor de productie van mijn cosmetica te beperken.
  • Ik gebruik cosmetica waarvan de productiemethodes rekening houden met de biodiversiteit (bv.: labels, duurzame productie, geen chemische producten die gevaarlijk zijn voor mijn gezondheid en die van de natuur).
  • Indien mogelijk gebruik ik producten met weinig verpakking, zoals stukken zeep, en neem ik de grootst mogelijke verpakking.
  • Ik gebruik herbruikbare verzorgingsaccessoires zoals uitwasbare wattenschijfjes.

Meer slimme tips te vinden op dit pagina.

Meer news

BeBiodiversity Invasieve uitheemse soorten – de bewustmakingscampagne voor reizigers

Invasieve uitheemse soorten – de bewustmakingscampagne voor reizigers

Stille invasie van invasieve uitheemse soorten   Roodbuikbuulbuul, nijlgans, amourgrondel, Amerikaans bezemgras, deze namen zeggen je waarschijnlijk helemaal niets … Dit zijn nochtans enkele van de 88 invasieve uitheemse dier- en plantensoorten die door de Europese Unie zijn gereglementeerd. Ondanks hun vrolijke namen vormen ze een aanzienlijke bedreiging voor onze biodiversiteit en de ecosystemen waarin we leven.

Lees meer
BeBiodiversity De Belgische delegatie op de COP Biodiversiteit

De Belgische delegatie op de COP Biodiversiteit

De biodiversiteit wordt bedreigd. Dat wist u waarschijnlijk al. Maar wist u dat er om de 2 jaar een biodiversiteits-COP (Conferenties van de Partijen) plaatsvindt? Tijdens zo’n COP onderhandelen ministers en experten samen over biodiversiteitskwesties en -doelstellingen. Vertegenwoordigers van ongeveer 200 landen zullen deze maand twee weken lang in Montreal, Canada, onderhandelen over nieuwe doelstellingen voor 2030 en proberen tot een definitief slotakkoord te komen. Ook België en haar delegatie zullen samen met de andere landen aan tafel zitten. België neemt de bescherming van de biodiversiteit zeer ernstig en heeft een sterke expertise ontwikkeld op internationaal niveau, ook via de Conferenties van de Partijen (COP).

Lees meer
BeBiodiversity Zijn onze huisdieren een gevaar voor de biodiversiteit?

Zijn onze huisdieren een gevaar voor de biodiversiteit?

Het is 6.10 u. ‘s morgens. Plots sluipt een intens spinnend geluid in je oor… Ze mag dan wel de schattigste zijn, maar nu is dat “snoezige poesje” in huis gewoon irritant… Liefkozingen, kopjes, paraderen, … alles om haar ultieme doel te bereiken: jou uit je bed krijgen om haar haar ontbijt te geven. Zit haar buikje vol, dan zie je haar niet meer tot de volgende maaltijd! Och, wat is het leven van een kat toch onnoemelijk zwaar!

Lees meer
BeBiodiversity Een duurzamere Vaderdag

Een duurzamere Vaderdag

Waarom zouden we, net als op andere feestdagen, onze vaderdagcadeaus niet een duurzamere draai geven? Het komt zelden voor dat cosmetische producten niet prominent aanwezig zijn in de Top 10 geschenkideeën voor deze feestdag. Hier is een lijst met ideeën voor een duurzame Vaderdag.

Lees meer
BeBiodiversity Belgische chocolade voor een betere wereld

Belgische chocolade voor een betere wereld

De Belgische overheid en de chocoladesector engageren zich om de producenten een eerlijke prijs te betalen en de ontbossing een halt toe te roepen. Zo lang de chocoladeproductie gepaard gaat met ontbossing, onfatsoenlijke lonen en kinderarbeid is ze niet duurzaam. Belgische fabrikanten, middenveld en overheid blijven niet bij de pakken zitten en werken aan duurzame chocolade, die goed is voor de mens en de biodiversiteit!

Lees meer
BeBiodiversity Vrouwen die zich inzetten voor de biodiversiteit door de geschiedenis heen

Vrouwen die zich inzetten voor de biodiversiteit door de geschiedenis heen

Gedurende eeuwen streefden vrouwen om de biologische diversiteit op aarde te behouden door hun gebruik van natuurlijke materialen bij het verrichten van bouwactiviteiten, het cultiveren, het kweken, het voeden en het genezen. Of zij nu hun werk of hun leven wijden aan een bepaalde soort of gebied, of aan de natuur in het algemeen, veel vrouwen zetten zich met moed en passie in voor de bescherming van de biodiversiteit en onze planeet. Over de hele wereld worden veel biodiversiteitsinitiatieven door vrouwen opgezet en gaan zij vaak hand in hand met de verdediging van individuele rechten. Op deze Internationale Vrouwendag grijpt BeBiodiversity de gelegenheid aan om een aantal van hen te vieren.

Lees meer
Ontdek al onze nieuwsberichten Ontdek al onze nieuwsberichten