
We are
biodiversity
DE BIODIVERSITEIT BESCHERMEN:
IEDERS VERANTWOORDELIJKHEID
Menselijke activiteiten houden verband met de biodiversiteit en met de diensten die ze ons rechtstreeks of onrechtstreeks levert. We staan voortdurend in interactie met de biodiversiteit, zelfs al wonen we niet op het platteland. We genieten van de weldaden en producten die geboden worden door de biodiversiteit en soms door zeer verafgelegen ecosystemen. Dat betekent dat onze acties en handelingen ook een impact kunnen hebben op die ecosystemen, dichtbij of veraf.

We moeten daarin allemaal een rol spelen:
burgers, bedrijven en overheden.
De burgers kunnen dagelijks keuzes maken die bijdragen tot de bescherming van de biodiversiteit. Dit is echter uiterst complex! Vanzelfsprekend moeten ook de overheden en de bedrijven handelen.
Dat is wat men “medeverantwoordelijkheid” noemt.



Biodiversiteit treft ons rechtstreeks
Als burgers leven we elke dag met biodiversiteit; we zijn die biodiversiteit. We staan voortdurend in interactie met biodiversiteit, door ons uiterlijk, onze voeding, onze manier van leven, ons welzijn, onze woonruimte.

Om die biodiversiteit in acht te nemen en « medeverantwoordelijk » te consumeren, bestaan er duizend-en-een gemakkelijke handelingen die we dagelijks kunnen stellen.
Biodiversiteit is ook een zaak van de bedrijven
Biodiversiteit is essentieel voor de activiteiten van de bedrijven (rechtstreeks of onrechtstreeks). Eerst en vooral is er de plaats waar ze zich bevinden: hun locatie zit vol biodiversiteit. Maar ze gebruiken die biodiversiteit ook in hun infrastructuur, hun productieprocessen, via hun aankoopbeleid, … Al deze acties hebben een impact op de biodiversiteit en de ecosysteemdiensten.
De bedrijven kunnen maatregelen invoeren om tot duurzamere consumptie- en productiepatronen te komen. Het zoeken naar biodiversiteitsvriendelijkere producten en materialen of het beperken en hergebruiken van afval in de productiecyclus (« circulaire economie ») zijn pistes die verkend moeten worden.
De omschakeling naar een duurzamere economie biedt heel wat voordelen, vooral in de sectoren die gericht zijn op het beperken van de toegebrachte milieuschade.
Binnen de Europese Unie beschermen 14,6 miljoen banen de biodiversiteit (rechtstreeks en onrechtstreeks) en herstellen ze de natuurlijke hulpbronnen zoals bossen.
En de overheden?
Overheden op alle beleidsniveaus treden al op om de biodiversiteit te beschermen. Binnen de federale overheid houdt de FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu zich al verschillende jaren bezig met biodiversiteit.
Met de lancering van zijn nationale Biodiversiteitsstrategie in 2006 heeft de overheid zich ertoe verbonden om de Belgische en internationale biodiversiteit te beschermen, in stand te houden en zelfs te herstellen, en de gevaren aan te pakken die op die biodiversiteit wegen.
DIT GEBEURT OOK OP REGIONAAL NIVEAU
-
In het Vlaams Gewest heeft het project INTERREG 2B Connect tot doel om in een reeks pilootbedrijven aanpassingen van terreinen en gebouwen uit te voeren en een netwerk van consultants in te voeren die gespecialiseerd zijn in de ondersteuning van de bedrijven. Het project integreert een door de Provincie Antwerpen ontwikkelde tool voor een stand van zaken van de biodiversiteit: de BIODIVA SCAN.
-
In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest helpen de “Gids duurzaam Gebouwen” en de toolkit Eco-innovatie “Veerkracht Design” voor KMO’s de Brusselse ondernemingen om milieu, en in het bijzonder biodiversiteit, in acht te nemen.
-
In het Waals Gewest keuren het Réseau Wallonie Nature en de actie « Entreprises Nature admise » heel specifieke charters met vrijwillige bedrijven goed.

« Bebiodiversity », een ambitieuze federale campagne
Bij de lancering van de campagne « Bebiodiversity » is de overheid vastbesloten over te schakelen naar een hogere versnelling. Het doel is om enerzijds de burgers-consumenten de middelen te bieden om biodiversiteitsvriendelijke producten en producenten te kiezen. Anderzijds tracht de overheid bedrijven te sensibiliseren en te helpen om zich vrijwillig in te zetten voor het behoud van de biodiversiteit en ecosysteemdiensten.

Een tool om de impact van de bedrijven op de biodiversiteit te evalueren
Deze tool voor hulp bij besluitvorming wordt momenteel nog ontwikkeld. De uitdaging is bedrijven of overheidsorganisaties te helpen om de impact van diverse organische grondstoffen op de biodiversiteit snel te evalueren.
Piloot-bedrijven zullen de ontwikkeling van de tool ondersteunen en zullen in de schijnwerpers komen bij de communicatieacties omtrent het project.

De website biodiversitree is online.
Een tool om bedrijven te helpen actie te ondernemen voor de biodiversiteit
De Federale Overheidsdienst Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu heeft in samenwerking met de gewestelijke overheden een grootscheepse actie opgestart om bedrijven en overheidsorganisaties te helpen actie te ondernemen voor de biodiversiteit.
De onlinetool BiodiversiTree, ontwikkeld in samenwerking met pioniersbedrijven, stelt concrete acties voor om biodiversiteit verder te integreren in de processen van bedrijven en organisaties. Deze acties zijn gestructureerd rond vier interventiegebieden: terreinen, infrastructuur, processen en aankoopbeleid.
Ontdek BiodiversiTree Ontdek BiodiversiTree
JOIN THE TEAM BIODIVERSITY
Om ervoor te zorgen dat onze tools relevant en effectief zijn, trachten we deze te ontwikkelen in samenwerking met vrijwillige bedrijven. Deze bedrijven krijgen gratis begeleiding en expertise van ons team bij de implementatie van de tools. Op die manier zorgen we ervoor dat de tools afgestemd zijn op de realiteit van de bedrijfswereld. De bedrijven die zich samen met ons inzetten voor dit ambitieuze project voor de biodiversiteit zijn onze “pioniersbedrijven”.